За яким принципом працює ринок землі в Україні

Одним з найбільш знакових та важливих етапів для сільськогосподарської сфери в Україні став 2021-й рік, коли було прийнято закон про відкритий ринок землі. Варто зазначити, що до впровадження даного закону земельні ділянки також потрапляли до аукціонів й продавалися в схожому форматі. Різниця лише в тому, що наразі продажу й оренді підлягають всі ділянки, якщо власник зацікавлений в такій процедурі.

Раніше, велика частина паїв та угідь переходила до власності лише як спадок або за переліку інших обставин. Починаючи з 2021-го року ситуація серйозно змінилася і закон дозолив власникам такого майна продавати його в формату аукціону.

Важливо нагадати, що робиться це виключно в одному легальному форматі – це використання системи ПроЗорро та акредитованих майданчиків, яких наразі існує близько 10. Відповідно, користувачам залишається серед доступних сервісів обрати той, яким буде зручніше за все користуватися. 

Щоб отримати більш корисної інформації про електронні торги, ви завжди маєте змогу перейти за посиланням https://agrostory.com/ua/info-centre/market-news/pervye-150-auktsionov-po-prodazhe-i-arende-zemli-uzhe-obyavleno-na-prozorro-prodazhi, де є безліч інформації по тематиці ПроЗорро.

Які моменти потрібно брати до уваги

Почати варто з того, що є закон і в ньому прописано багато моментів, про які варто обов’язково знати всім потенційним учасникам таких торгів.

Перше цікаве питання стосується того, хто саме має право на те, щоб брати участь в торгах з продажу або оренди земельних ділянок згідно умов відкритого ринку:

 • Це повинні бути саме громадяни України;
 • Юридичні особи, які були зареєстровані на території української Держави, які не мають ніякого зв’язку з іноземними учасниками й користувачами;
 • Сама держава та територіальні  громади;
 • Банківські установи, які також можуть стати власниками майна, але лише за умови, коли вони вносяться в якості застави

Що стосується тих осіб, які не можуть стати власниками землі на території України, то сюди можна віднести:

 1. Компанії, які зареєстровані на території Російської Федерації або ж мають пряме відношення до однієї з терористичних організацій;
 2. Компанії, які зареєстровані на території інших іноземних держав. Часто, це можуть бути саме офшорні компанії, які також не можуть брати участь в таких аукціонах;
 3. Іноземні компанії, які можуть мати відношення до аграрного землеволодіння.

Ще один важливий момент, який потрібно брати до уваги  — це ті типи землі, які не піддаються продажу і їх виділяють всього декілька.

 • Землі державної або ж комунальної власності;
 • Земельні ділянки, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Вони можуть передаватися лише як спадок, але не підлягають продажу й оренді;
 • Земельні ділянки, які знаходяться ближче ніж за 50 кілометрів від кордону з іншими державами.

Це ті декілька важливих моментів, що мають безпосереднє відношення до відкритого ринку землі. Саме тому, потрібно звертати увагу на такі пункти й обов’язково брати їх до уваги.

Які податки потрібно сплачувати для участі в торгах з оренди землі

Участь в земельних торгах потребує від учасників певного рівня знань про те, як саме влаштована сама система, що вона вимагає від учасників та яким критеріям потрібно відповідати.

Один з важливих моментів, про який не варто забувати – це сплата податків і цей пункт також прописаний в чинному законодавстві.

Почати варто з ситуацій, коли мова йде про земельні ділянки сільськогосподарського призначення, купуючи які потрібно сплатити відразу 6.5% податків та збору, що є обов’язковою до виконання умовою.

Окрім цього, в законі прописано ще два види податків, які також потрібно сплачувати, це:

 1. Військовий збір – наразі, мова йде про 1.5%, які надходять на військові потреби країни;
 2. НДФЛ – за основу береться початкова вартість, що прописана в договорі купівлі-продажу.

Варто зазначити, що це ті пункти, які потрібно виконати до того як буде укладено сам договір. Відповідно, агентом і гарантом в такій ситуації стане нотаріус, що займається узгодженням всіх цих моментів.

Що потрібно знати про звітність про оренду землі

Важливо нагадати, що окрім підписання договору, важливою умовою є підготовка звіту про укладання домовленостей. Це документ, який повинен бути завантажений до системи протягом 3-х днів з моменту підписання угоди.

В окремих випадках, в самому договорі можуть прописуватися пункти, згідно яких орендатор повинен надсилати відповідну інформацію в звітах, де вказувати основні дані про ведення діяльності на таких земельних ділянках.

Звітність – це один з тих моментів, що і дозволяє зробити формат відкритих торгів настільки прозорим. Саме тому, всі ці вимоги варто обов’язково брати до уваги.

tortilla

Похожие записи

Read also x